Καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς αδικούνται από το 0-0 με την Α.Ε. Λεμεσού

lifespeed.gr

Α.Χ

Τα είχε όλα εκτός από το γκολ ο Άρης. Οι «κίτρινοι» έμειναν στο 0-0 με την Α.Ε. Λεμεσού στο γεμάτο από 20.000 Αρειανούς «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους, άξιζαν τη νίκη και αδικούνται από το αποτέλεσμα, καθώς διέθεταν όλα τα στοιχεία για να πάρουν σαφές προβάδισμα για πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ χωρίς να περιμένουν με τόση αγωνία τη ρεβάνς της 1ης Αυγούστου.

Διάθεση, αποφασιστικότητα, επιθετική ορμή συνέθεταν ένα δυνατό μίγμα για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, ωστόσο, δεν στάθηκε αρκετό.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, χρειάζεται και λίγο τύχη και ο Άρης δεν την είχε αποδεδειγμένα, αφού δύο φορές, μία σε κάθε ημίχρονο είδε την μπάλα να σταματά στην εστία των Κύπριων!

Οι Θεσσαλονικείς, που εξ αρχής μπήκαν καλύτερα στο ματς και κυριάρχησαν έκαναν το πρώτο μεγάλο «αχ» στο 39’ με το αριστερό δοκάρι σε σουτ του Φετφατζίδη σε φάση διαρκείας, ενώ το… κακό επαναλήφθηκε και στο 87’ με σουτ του Ματίγια, που τράνταξε την οριζόντια -αυτή τη φορά- δοκό της εστίας της Α.Ε. Λεμεσού.

Στο ενδιάμεσο οι γηπεδούχοι απώλεσαν δύο - τρεις μεγάλες ευκαιρίες από τις 14 συνολικά τελικές, που πραγματοποίησαν. Όσο για την πιο σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων, αυτή ήταν το δοκάρι (οριζόντιο) του Γκαζαριάν στο 70’.

Στο μόνο διάστημα, που Άρης δυσκολεύτηκε πραγματικά ήταν το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, τότε που η Α.Ε. Λεμεσού κλείστηκε πολύ με αποτέλεσμα να χαθούν αρκετά λεπτά μέχρι να βρεθούν οι κατάλληλοι διάδρομοι για απειλή στην αντίπαλη περιοχή.

Καλύτεροι από τον Άρη οι Ματίγια, Ντιγκινί, ενώ προσπάθησε πολύ ο Ιντέγιε μπροστά… Από την Α.Ε. Λεμεσού εκτός από τον γκολκίπερ Βοζίνια, ξεχώρισε ο Γκαζαριάν, που ήταν ο μόνος, που απείλησε τον Άρη κάνοντας και το πρώτο σουτ της προκοπής από τη στιγμή που μπήκε στο ματς και πριν σημαδέψει το δοκάρι.

Διαιτητής ο Άγγλος Στίουαρτ Άτγουελ και με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χάρι Λέναρντ , Ντάνιελ Ρόμπαθαν, ενώ τέταρτος ήταν ο Άντριου Μάντλεϊ.

Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν του δόθηκε στο 38’ με τον Ντόσα να βρίσκει την μπάλα με το χέρι, αλλά η μπάλα με την παρέμβαση του επόπτη να υποδεικνύεται ότι είχε βρει πιο πριν. Έτσι ο ρέφερι, που αρχικά έδειξε τη βούλα των έντεκα μέτρων εν τέλει δεν το έδωσε. Τα ριπλέι δεν βοήθησαν ούτε εμάς, παρά το γεγονός ότι ένα μάλλον έδειχνε ότι δεν είχε περάσει ολόκληρη εκτός. Σε κάθε περίπτωση απίθανα δύσκολη φάση.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης)Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (74' Σάσα), Ματίγια, Φετφατζίδης (65' Λάρσον), Τόνσο (85' Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγιε.

Α.Ε. ΛΕΜΕΣΟΥ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ Τεϊσέιρα, Ντόσα Ζούνιορ, Γκοντάλ, Νιλς Τεϊσέιρα, Βέελερ (88' Αβραάμ), Ζντραβκόβσκι, Γκαθτανιάγα, Αντάμοβιτς (63' Γκαζαριάν), Χουράδο, Αγκάνοβιτς

πηγή: a-sports.gr