Οι Αρκάδες πήραν το διπλό με 2-1 επί της ΑΕΛ

lifespeed.gr

Α.Χ

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις του στα πλέι άουτ, επικρατώντας  με 2-1 της ΑΕΛ για την 1η αγωνιστική

Στο α' ημίχρονο ήταν λογικό οι δύο αντίπαλοι να χρειαστούν χρόνο για να βρουν τα πατήματά τους, με τους γηπεδούχους, πάντως, να είναι σε γενικές γραμμές πιο κινητικοί και ανώτεροι.

Δεν προέκυπταν σημαντικές φάσεις, αλλά η ΑΕΛ έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και ο Μιλοσάβλιεβιτς στο 42' ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με ωραίο κοντινό γυριστό σουτ, για να πετύχει έτσι το τέταρτο φετινό του τέρμα ενάντια στην ομάδα της Τρίπολης.

Όμως, οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0, καθώς λίγο πριν το φινάλε το λάθος του Κρίστινσον σε γέμισμα στην περιοχή έφερε ανατροπή του Μπαράλες από τον Μούζεκ, με τον Αργεντινό φορ να αξιοποιεί το πέναλτι και με τον Αστέρα να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο β' ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του ματς, καθώς πήρε από την αρχή τον έλεγχο ο Αστέρας και στο 55' ο Λουίς Φερνάντεθ με την απίθανη εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρίστινσον για το 1-2.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου προτίμησε να εξαντλήσει και τις πέντε αλλαγές του μέχρι το 70', προσπαθώντας να δώσει επιθετική πνοή στους γηπεδούχους, που εμφανίστηκαν εντελώς αποσυντονισμένοι στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο μόνο ο Ασούμπρε έδειξε να μπαίνει στο κλίμα.

Ο Αστέρας, από την πλευρά του, διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά του, έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ στο 86', μια και σημάδεψε το δοκάρι ο Μπόρχα Φερνάντεθ, και στο τέλος ήταν αυτός που έφυγε χαμογελαστός από το γήπεδο.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Kρίστινσον, Mπέρτος, Μούζεκ (70' Φίλιπ), Α. Μιχαήλ, Μόρας (35' λ. τρ. Ζίζιτς), Αλί Γκαζάλ (58' Ηλιάδης), Σεσέροβιτς (70' Μπούστος), Βινίσιους, Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς, Πινακάς (58' Ασούμπρε).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Μουνάφο (84' Μπόρχα Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Ντέλετιτς (62' Ριέρα), Μαρκ Φερνάντεθ (62' Σίτο), Λουίς Φερνάντεθ (69' λ. τρ. Ρεγκίς), Μπαράλες (84' Χαουρέγκι).